Ricardo Teixeira
Dotknąć seksualności poprzez meridiany – seksualność z perspektywy TMC
Licencjonowany akupunkturzysta z pierwszą licencją w dziedzinie tradycyjnej medycyny chińskiej (Traditional Chinese Medicine Specialist) w Portugalii. Członek Komitetu Wykonawczego ETCMA (European Traditional Chinese Medicine Association), ETCMA jest organizacją patronacką zrzeszającą stowarzyszenia zawodowe reprezentujące różne dziedziny tradycyjnej medycyny chińskiej. Certyfikowany trener w dziedzinie tradycyjnej medycyny chińskiej.
Rozpoczął szkolenie TCM w APA-DA w 2003 r., staż w Chengdu University of Traditional Chinese Medicine w 2009 r. i w 2017 r. kolejny staż w México u dr Roberto Gonzáleza. Studia podyplomowe w Instituto Van Nghi - Portugalia oraz kilka kursów z zakresu TCM.
Był prelegentem na kilku konferencji i kongresach w całej Europie. Członek-założyciel WADO i członek komitetu organizacyjnego Światowego Dnia Akupunktury w budynku UNESCO w Paryżu. Obecnie studiuje na studiach licencjackich w Klinice Fizjologii.
Streszczenie
Dotknąć seksualności poprzez meridiany – seksualność z perspektywy TMC
Seksualność jest integralną częścią człowieczeństwa, złożoną mieszanką sygnałów mentalnych, emocjonalnych i fizycznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zdrowie seksualne jako: "Integracja somatycznych, emocjonalnych, intelektualnych i społecznych aspektów bytu seksualnego w sposób, który pozytywnie wzbogaca i wzmacnia osobowość, komunikację i miłość". Z uczuciem i intymnością seksualną, przyczyniając się w tak dużym stopniu do zdrowych relacji i wpływając na nasze ogólne dobre samopoczucie, WHO mówi dalej, że "Każda osoba ma prawo do otrzymywania informacji seksualnych i rozważania relacji seksualnych zarówno dla przyjemności, jak i dla prokreacji”.
Główną przesłanką seksualności w tradycyjnej medycynie chińskiej jest zachowanie życia i długowieczności, dlatego też, co zrozumiałe, jest uważana za sprawę o istotnym znaczeniu. Ponadto, klasyczne teksty takie jak "The Art of the Bedroom" Fang Zhong Shu postrzegają seksualność jako więź energetyczną i traktują ją jako duchowe doświadczenie wykraczające poza akt fizyczny oraz zawierają szereg praktyk mających na celu zachowanie i rozwój seksualności.
Wraz z pozytywnymi aspektami ludzkiej seksualności spotykamy się również z chorobami, które mogą prowadzić do zaburzeń seksualnych. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni donoszą, że doświadczają zaburzeń seksualnych, takich jak niski poziom libido, brak przyjemności, przedwczesny wytrysk, oziębłość lub problemy z erekcją i/lub niemożność osiągnięcia orgazmu, by wymienić tylko kilka z nich. Na szczęście zarówno tradycyjna jak i współczena medycyna uznały zdrowie seksualne za bardzo ważne i zbadały różne metody leczenia w celu rozwiązania tych problemów.
Warsztaty te skupią się na meridianach akupunkturowych i ich roli w kwestii seksualności, a także perspektywy tradycyjnej medycyny chińskiej na temat seksualności, łącząc ją z wiedzą współczesnej medycyny, aby pomóc nam zidentyfikować i połączyć się z naszym osobistym zrozumieniem seksualności i zastosowania w leczeniu dysfunkcji seksualnych.