Agnieszka Krzemińska

Zdrowie i uroda w drugiej połowie życia

Speaker 1

Agnieszka Krzemińska - doktor nauk humanistycznych (w zakresie językoznawstwa ogólnego), dietetyk i fito-terapeuta; wykładowca medycyny chińskiej, kierownik sekcji fitoterapii Szkoły Medycyny Chińskiej TOMO w Gdańsku; tłumacz książek i seminariów specjalistycznych z medycyny chińskiej; członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Chińskiej; popularyzator medycyny naturalnej i holistycznego podejścia do człowieka; doktor nauk humanistycznych.
Doświadczenie zawodowe:
- terapeuta medycyny chińskiej (praktyka terapeutyczna od 2008 roku)
- wykładowca dietetyki i ziołolecznictwa według medycyny chińskiej: Szkoła medycyny chińskiej TOMO w Gdańsku; Instytut Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia w Krakowie Akademia Medycyny Chińskiej „Centrum Sztuk Zdrowotnych” w Warszawie Międzynarodowa Akademia Refleksologii i Terapii Meridianowej IARAMT w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu centrum edukacji „Orkiszowe Pola” w Poznaniu
- tłumacz seminariów i literatury specjalistycznej z zakresu medycyny chińskiej z języka angielskiego i francuskiego (Kanon medycyny chińskiej Żółtego Cesarza, Diagnozowanie z języka, Autoterapia w najczęściej występujących schorzeniach, itd.)
- uczestnik stażu w Szpitalu Klinicznym Hai Ci (2012, 2013, Qingdao, Shandong, Chiny) uczestnik stażu klinicznego pod kierunkiem prof. Li Jie (2011–13, Nijmegen, Holandia) terapeuta w klinice akupunktury w Benchen Free Clinic (wolontariat w latach 2006, 2010, Katmandu, Nepal) adiunkt w Kolegium Języków Obcych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2003–2009)
- autorka interdyscyplinarnych publikacji na temat zbieżności między językowym obrazem ciała i emocji we frazeologii języków indoeuropejskich a koncepcją człowieka według tradycyjnej medycyny chińskiej.

Wykształcenie:
- absolwentka czteroletniego Studium tradycyjnej medycyny chińskiej (2001–2005, Instytut Awicenny, oddział w Krakowie)
- absolwentka trzyletniego Studium diagnostyki różnicowej w tradycyjnej medycynie chińskiej (2007–2010, Instytut Awicenny, oddział w Krakowie)
- absolwentka specjalistycznego kursu Shang Han Lun i Jin Gui Yao Lue (2013–2015, 2015–2016, Trójmiejski Ośrodek Medycyny Orientalnej, Gdańsk)
- absolwentka kilkudziesięciu seminariów specjalistycznych w Polsce i za granicą z zakresu medycyny chińskiej (pediatria, ginekologia, dermatologia, choroby oczu, choroby reumatyczne, itp.)
- absolwentka Studium Dietetyki i Planowania Żywienia (2010, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
- absolwentka Podyplomowego Studium Komunikacji Społecznej (1996, Politechnika Wrocławska)
- doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa ogólnego (2003, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).


Streszczenie

Zdrowie i uroda w drugiej połowie życia

Wykład jest poświęcony naturalnym metodom dbania o zdrowie, piękno i dobre samopoczucie w oparciu o medycynę chińską.

Kondycja i wygląd kobiety - gibkość ciała, stan skóry, włosów, paznokci, kolor ust, zaróżowienie cery i blask w oczach – to odzwierciedlenie stanu qi, krwi, esencji i shen. Dbanie o piękno ciała „od zewnątrz” nigdy nie przyniesie pełnego efektu, jeśli zaniedbujemy organizm „od wewnątrz”, nie zapewniając mu potrzebnej ilości snu i odpoczynku, właściwego żywienia, zrównoważonego trybu życia.

Korzystając ze starożytnej wiedzy medycyny chińskiej możemy w praktyce w pełni zadbać o wszystkie aspekty warunkujące nie tylko zdrowie, ale i urodę, na każdym etapie życia.


W ramach wykładu omówimy zmiany fizjologiczne, jakie nieuchronnie zachodzą w organizmie kobiety z upływem lat i poznamy metody przeciwdziałania tym procesom. Dowiemy się, jak spowolnić tempo biologicznego starzenia organizmu i jak pielęgnować zdrowie i długowieczność, a dzięki temu przy okazji na długo zachować sprawność umysłową, dobrą kondycję fizyczną i piękno ciała. Można to osiągnąć prostymi sposobami, stosując prawidłowe żywienie, wspomagając organizm stosowaniem odpowiednich ziół oraz właściwych dla każdego wieku form aktywności fizycznej.

Na wykładzie zostaną zaprezentowane liczne przepisy na potrawy kulinarne, przygotowywane także z użyciem ziół wzmacniających, nawilżających i odżywczych oraz proste mieszanki ziołowe, dzięki którym można skutecznie poprawić samopoczucie i wygląd. Wśród nich znajdą się np. przepisy na nawilżenie skóry i błon śluzowych, wyregulowanie trawienia i wypróżniania, pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej i cellulitu, złagodzenie dolegliwości okołomenopauzalnych, poprawę wzroku i słuchu, odżywienie i wzmocnienie włosów, itd.

Metody regenerowania sił witalnych - qi, krwi i esencji - potrzebne są w każdym wieku, jednak szczególnie skorzystają z wykładu osoby w wieku dojrzałym i podeszłym. Wiedza ta znajdzie zastosowanie przede wszystkim u kobiet, ale przydatna będzie również dla mężczyzn.